5.jpg

SIANKO NA STÓŁ WIGILIJNY

Zwyczajem ubiegłych lat, w ostatnią niedzielę Adwentu(18.12.2016), młodzież z Ruchu Światło-Życie będzie rozprowadzała sianko na stół wigilijny. Ofiary złożone przy tej okazji będą przeznaczone na wyjazd młodzieży na ferie w góry.    

 

Wielu z nas pod wigilijnym obrusem kładzie sianko. Wszyscy wiemy, że jest to jeden z wigilijnych zwyczajów, jednak mało kto zna jego rodowód. A przecież każdy zwyczaj ma swoja historię i symbolikę.

        Zgodnie z wiarą chrześcijańską sianko pod obrusem to nawiązanie do żłóbka, w którym przyszło na świat dzieciątko Jezus. Przypisuje się mu magiczną moc, która zapewnia domostwu dobrobyt. W dawnych czasach sianko przywiązywano nawet do drzew owocowych, podawano je bydłu do jedzenia, nawet zakopywano w ziemi w polu. Wszystko po to, by w tych miejscach gościł dostatek i urodzaj.

         Dla chrześcijan sianko to także symbol prostoty i skromności. Przypomina nam o tym, że Jezus Chrystus urodził się w ubogiej stajni, z dala od przepychu i bogactwa. Sianko pod obrusem ma więc symbolizować skromność, jaką każdy chrześcijanin powinien nosić w sercu.

Zachęcamy do włączenia się w naszą akcje..