wielka-sobota-2019.jpg

Drodzy Parafianie i Przyjaciele Misji

Za pośrednictwem Ks. Proboszcza po raz kolejny pragnę Was wszystkich serdecznie pozdrowić i podziękować za misyjny dar Waszych serc. Potwierdzam otrzymanie przekazu pieniężnego na kwotę 5150 złotych. Wielki Bóg zapłać! Ogromnie mnie cieszy i mobilizuje Wasza pamięć i łączność ze mną w tej niełatwej posłudze misyjnej. O ile dobrze pamiętam to wspominałem w poprzednim liście o zmianie mojej placówki misyjnej. Jestem w tej chwili na obrzeżach miasta Antsirabe łącząc dwie posługi tj. organizacyjną wokół fermy gospodarczej i tą duszpasterską jako wędrowny rekolekcjonista i formator grup charyzmatycznych całego Madagaskaru. Kilka dni temu Episkopat na Madagaskarze ponownie zatwierdził mnie na funkcję Krajowego Duszpasterza Odnowy w Duchu Świętym. Minione 8 lat wcześniej były pełne gorliwości w podobnym zaangażowaniu.

Drogi Ksieze Proboszczu, 

Chrystus żyje na wieki, Alleluja! Z okazji wspomnienia tajemnicy zmartwychwstania Jezusa przesyłam pełne wiary życzenia wszelkich łask i błogosławieństw Tobie osobiście i bliskim Twemu sercu. Ponad wszystko życzę abyś radował się prawdą bycia zbawionym i to szczęście dzielił z innymi. Niechaj słowa św. Pawła "dla mnie żyć to Chrystus" stawają się drogą Twego coraz pełniejszego  życia. Z serca dziękuję za dobroć serca i pomoc. Kilka migawek misyjnych. 

Ks Zdzisław 

Czcigodny Księże Marku, Drodzy Parafianie, Drogie Dzieci dzieci pierwszokomunijne ze Szkoły Podstawowej nr 89 i Szkoły Podstawowej nr 144.

Serdecznie pozdrawiam z Madagaskaru wyrażając raz jeszcze moja wdzięczność za Waszą gościnność podczas mego pobytu w Polsce. To już historia. Od 2 miesięcy już na nowo jestem na Czerwonej Wyspie i z nowymi wyzwaniami. Aklimatyzacja po długim urlopie nie była łatwa bowiem w ciągu 3 tygodni 2 razy byłem w szpitalu z ostrym bólem głowy ze względu na zmiany klimatyczne. Już jest lepiej.

Czcigodny Ksieze Proboszczu,
Kochane Dzieci I-szej Komunii ze Szkoły Podstawowej nr 144 w Krakowie,
Drodzy Parafianie

Urodziłem się w rodzinie wielodzietnej, bylem najmłodszym, z kolei ósmym dzieckiem. Mój tata był milicjantem, mama kierownikiem sklepu. Nie byliśmy rodzina zamożną, uczyłem się dzielić wiele rzeczy z braćmi, i w naturalny sposób nabierałem ducha wspólnotowego. Jako dziecko chodziłem na Ochronkę prowadzona przez Siostry Służebniczki N.M.P, od nich zaczerpnąłem jako dziecko wielką wrażliwość religijną. W domu wiary uczyłem się od mamy, jej zgięte kolana były mi wyzwaniem i zawstydzały mnie, kiedy osobiście byłem daleko od Boga. Stałem się ministrantem w kościele parafialnym w Grodzisku Dolnym, bardzo szybko lektorem, kantorem, śpiewałem psalmy. Z pewnością służba ołtarza wpłynęła na mój wybór bycia kapłanem.Jako chłopak uwielbiałem sport wszelkiego rodzaju. Nawet na Madagaskarze założyliśmy drużynę piłkarską i weszła do I-szej Ligii. Razem z nimi młodymi grałem i strzelałem gole. Szkoła średnia poza domem rodzinnym, w Rzeszowie. Mieszkałem w internacie, to zahartowało mnie i nauczyło więcej zaradności. Zaraz po szkole średniej do Seminarium, nie było czasu na więcej przygód i wybryków młodzieńczych...

W niektórych listach od naszych dobrodziejów otrzymujemy pytania: “Ojcze jakie są tradycje na Madagaskarze związane ze Świętami Wielkanocy czy innych…?” Niekiedy bez wahania dałem szybka odpowiedz – “To ja jestem TRADYCJA!”. Być może ktoś nie rozumie takiej odpowiedzi zatem moja refleksja o tym w jaki sposób misjonarz na misjach i to w kontekście pierwszej e w a n g e l i z a c j i jest źródłem tradycji, zwyczajów i celebracji chrześcijańskich.

Nasza misja na Madagaskarze w 90% to pierwsza ewangelizacja, gdzie Kościół się rodzi i gdzie nasza misyjna pasja przejawia się często w zakładaniu nowych wspólnot, które dopiero będą czciły i wzywały imię Jezusa Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego. Pytanie o to jakie są tradycje świętowania Wielkanocy czy innych tajemnic wiary, może być właściwe odnośnie Kościołów i misji już bardziej utrwalonych. Mam tu na myśli choćby Kościoły i misje na kontynencie Ameryki Południowej.

Jeśli chcesz wesprzeć naszego misjonarza, to proszę o przelew/wpłatę na konto:

94 9187 1024 2003 2000 0143 0001