Dopomóż mi Panie czynić miłosierdzie …

NIECH ŻYJE JEZUS ZAWSZE W SERCACH NASZYCH!

3 MARCA 1863r. powstała Straż Honorowa, która jest pogłębieniem bogatego posłannictwa św. Małgorzaty Marii, czyli ten kierunek w kulcie Najświętszego Serca, którego istota polega na codziennym adorowaniu serca Bożego, godzinne czuwania i wynagradzania za grzechy nasze i całego świata. Godzina obecności nie tylko nie przeszkadza w normalnych zajęciach i odpoczynku, ale dzięki dobrej intencji ułatwia nam dopełniać obowiązku uświęcania życia i każdej czynności a ofiarowaniem tym wynagradzamy Panu za niewdzięczność, brak miłości oraz za grzechy nasze.

Dziś Straż Honorowa jest obecna na wszystkich kontynentach świata, ma swój statut, hymn i wydaje czasopismo, modlitewniki i kalendarze dla swoich członków. Krajowa centrala w Polsce to klasztor sióstr wizytek w Krakowie przy ulicy Krowoderskiej. W diecezjach i parafiach Strażą Honorową opiekują się księża.

Wspólnotę Krwi Chrystusa początkowo nazywano Bractwem Przenajdroższej Krwi Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Powstała one w bazylice san Nicola w Rzymie w bardzo trudnym okresie - biedy, niewiary i rozbojów. Św. Kasper del Bufalo 8 grudnia 1808 r. wygłosił w tej bazylice płomienne kazanie inauguracyjne Bractwa Przenajdroższej Krwi. Sam przyjmował chętnych, którzy pokochali ukrzyżowanego Pana Jezusa Chrystusa i chcieli uwielbiać Jego Krew przelaną za nas.

Od połowy XIX wieku najbardziej popularną różańcową wspólnotę modlitewną stanowi Stowarzyszenie Żywego Różańca, założone przez Paulinę Jaricot (1799-1862) w Lyonie w roku 1826. "Najważniejszą... rzeczą i najtrudniejszą jest uczynić różaniec modlitwą wszystkich" - napisała wtedy. Każdy człowiek może znaleźć w ciągu dnia kilka minut, aby odmówić dziesiątek różańca, czyli jedną tajemnicę. Paulina Jaricot zaczęła organizować piętnastoosobowe grupy, nazwane później „żywymi różami”. Każda z osób tworzących piętnastkę zobowiązywała się do odmawiania jednej tajemnicy, czyli wszyscy razem odmawiają codziennie cały różaniec. Wszystkich członków róży dotyczy taka sama zasługa jakby odmówili cały różaniec. Nieodmówienie tajemnicy nie oznacza grzechu, a utratę zasługi.

 

OAZA MŁODZIEŻOWA

OAZA MŁODZIEŻOWA to miejsce w którym spotykają się młodzi ludzie chcący czegoś więcej.  I choć różni wyglądem, charakterem, zainteresowaniami, to jednak razem poszukują prawdziwych wartości, Boga i odpowiedzi na wiele pytań.

Co się robi na OAZIE? To zależy od tygodnia. Raz na jakiś temat dyskutujemy, raz się bawimy, raz modlimy, ale też i gramy w planszówki czy tańczymy. Oglądamy filmy, wyjeżdżamy na wakacje, ferie, wycieczki, koncerty, kręgle, pizzę i wiele wiele innych rzeczy.

Stały termin spotkań to PIĄTEK 19:30 w salkach parafialnych

Grupą opiekuje się ks. Jarosław Chlebda i Animatorzy: Justyna, Anna, Agata, Mariusz, Krzysztof i Jarosław.

„Maryja niech będzie jedyną racją twego życia i niech prowadzi cię do bezpiecznego portu wiecznego zbawienia. Niech będzie dla ciebie pięknym wzorem i natchnieniem do ćwiczenia się w cnocie”.

myśl O. Pio

Daj się poprowadzić Duchowi Św. przez osobę św. Ojca Pio! Zachęcam gorąco do uczestniczenia w spotkaniach Grupy Modlitwy Św. Ojca Pio. Wspólnie będziemy modlić się w intencjach Kościoła, Ojca Świętego i każdego z nas.. Będziemy zgłębiać życie św. Ojca Pio i Jego nauczanie.

Dlaczego Krąg Biblijny?

Na spotkaniach Kręgu Biblijnego gromadzą się osoby chcące poznawać i odkrywać tajemnice Pisma Świętego. Słowa, które Bóg kieruje do nas w swoim wyjątkowym zapisie intrygują i skłaniają do głębokich przemyśleń. Tajemnice Pisma Świętego zgłębiane były przez teologów różnych epok i narodowości, którzy dokonali wszelkich możliwych analiz i interpretacji. Wydawałoby się, że ujawniono już wszystko, że wielkie umysły tego świata zajrzały pod każdy werset i ważąc jego litery przedstawiły światu prawdę i zamysł samego Boga. Jednakże tak nie jest.

Ruch Domowy Kościół (RDK, nazywany także Oazą Rodzin) jest małżeńsko rodzinnym ruchem świeckich w Kościele. Łączy w sobie charyzmaty dwóch ruchów: Ruchu Światło Życie i międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre Dame (Grupy  Matki Bożej), który powstał we Francji w 1938 r. z inicjatywy kilku małżeństw i przy współudziale ks. Henri Caffarela.

Służba Liturgiczna - Ministranci

RYS HISTORYCZNY

Służba  Liturgiczna  Ołtarza naszej Parafii czyli Ministranci i lektorzy obecni są w parafii od samego początku jej istnienia, to znaczy od momentu rozdzielenia naszej parafii od parafii Św. Maksymiliana na Mistrzejowicach.

Od samego początku księża zajmujący się służbą liturgiczną, a także starsi lektorzy bardzo dużą wagę przykładali do tego, aby liturgia była przygotowywana starannie. Służbę Liturgiczną prowadził najpierw Ks. Jerzy Zuber następnie Ks. Edmund Szlachetka. Kolejnym opiekunem był  ks. Wiesław Czubernat. Od września 2009 roku opiekę nad ministrantami sprawuje ks. Marcin Meres.

Parafia w ogniu – czyli o komórkach w Nowej Hucie!

Struktura naszych polskich Parafii potrzebuje ożywienia Ducha – Jego ognia, dla naszego  życia  pełnią, dla życia w obfitości. Właśnie dlatego w naszej Parafii Mati Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie zainicjowaliśmy działalność komórek parafialnych, które przez  lata działania w Mediolanie stały się tzw. dobrą praktyką, do której zachęca nas nie tylko Episkopat Polski ale i kuria rzymska.

Koło Przyjaciół Radia Maryja przy parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy os. Bohaterów Września, XV Dz. Miasta Krakowa - Mistrzejowice

Informacje ogólne o Radiu Maryja i jego dziełach.

I. Czym jest Radio Maryja? Dlaczego warto go słuchać.

Jako katolickie radio pomaga w kontakcie z Bogiem, dlatego w jego programach jest dużo wspólnej modlitwy,
konferencji o życiu w Bogu, o życiu Ewangelią, o tym jak podporządkować swoje sprawy prawu Bożemu
i...jak swoim istnieniem w każdym miejscu i czasie oddawać chwałę Bogu.

Schola AVE powstała z inicjatywy ks.Wojciecha Olszowskiego (obecnie zastępca ekonoma w Kurii Krakowskiej) w 1995 roku, z którym współpracowała s. Grażyna Czech. „Początki były trudne, ale radosne, pełne entuzjazmu i energii do działania” – wspomina ks. Wojciech – „nie było problemu z naborem dzieci, które chciały śpiewać”. Po nich opiekę i nowego ducha tchnął w scholę ks. Piotr Modelski. Następnie inicjatywę przejęła s. Małgorzata Opryszek, a po niej przez długie lata aż do roku 2014 opiekunami muzycznymi chóru byli pan Sebastian Cygan, były organista oraz p. Katarzyna Rusin  na której barkach spoczywały główne przygotowania scholi do oprawy muzycznej niedzielnych Eucharystii i występów konkursowych. Przez cały czas scholii towarzyszy s. Anna Krzysztof. Od 2015 roku opiekunem ze strony duszpasterzy jest ks. Dariusz Chrostowski, a muzycznie panie: Dominika Pater i Małgorzata Hyży-Wypart oraz panowie organiści p .Paweł Pałka i p. Dawid Lisowski. W większych występach pomagają muzycy z Krakowa oraz rodzice.

Służba Liturgiczna Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie - Mistrzejowicach

 Rys historyczny

Służba  Liturgiczna  Ołtarza naszej Parafii czyli Ministranci i lektorzy obecni są w parafii od samego początku jej istnienia, to znaczy od momentu rozdzielenia naszej parafii od parafii Św. Maksymiliana na Mistrzejowicach. Cześć z nich (zwłaszcza starszych lektorów) pozostała przy parafii Św. Maksymiliana, choć mieszkali na terenie nowo powstałej parafii. Gdy powstała kaplica, w której odbywały się Msze Święte niedzielne oraz nabożeństwa przez cały tydzień, to już wtedy służba liturgiczna była na nich obecna.

Wszystko rozpoczęło się od niezwykłego człowieka, który pragnął pomagać najbardziej opuszczonym dzieciom świata. Był to francuski biskup Karol de Forbin Janson. Docierały do niego listy z dramatycznymi opisami sytuacji chińskich dzieci. Mali Chińczycy masowo umierali z głodu. Umierali na ulicach bez jakiejkolwiek pomocy duchowej i materialnej. Biskup Karol nie mógł tego obojętnie słuchać i za radą Pauliny Jaricot założycielki Dzieła Rozkrzewiania Wiary założył ponad 160 lat temu Stowarzyszenie Świętego Dziecięctwa, które dziś nosi nazwę Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci i działa w 120 krajach świata.

W Statucie Duszpasterskiej Rady Parafialnej jest określony jej cel. Ma ona rozwijać i pogłębiać życie religijne w Parafii przez współpracę duchowieństwa i katolików świeckich. Głos Rady ma charakter doradczy, a opinie swą Rada wyraża kolegialnie. Decyzje podejmuje Proboszcz, który osobiście przewodniczy spotkaniom Rady. Spotkania Rady odbywają się zasadniczo raz na kwartał z wyjątkiem okresu wakacyjnego. Kadencja Rady trwa trzy lata.

Ruch Odnowy w Duchu Świętym w Nowej Hucie ma już 30 lat. Najstarszą wspólnotą na terenie Nowej Huty jest wspólnota modlitewna  Odnowy w Duchu Świętym „Metanoia”, obecnie działająca przy parafii Matki Bożej Częstochowskiej na Szklanych Domach. Istnieje ona od 8 marca 1980 roku. Potem Duch Święty powoływał do istnienia nowe wspólnoty przy parafiach nowohuckich. W 1984 powstała wspólnota „Misericordia” przy parafii Miłosierdzia Bożego na Wzgórzach Krzesławickich. W 1990 roku wspólnota modlitewna „Liberatio” przy klasztorze Ojców Cystersów w Mogile. W 2001 roku wspólnota modlitewna „Przemienienie” przy parafii Maksymiliana Marii Kolbego w Mistrzejowicach.