Kto śpiewa dwa razy się modli

W chórze poczujesz się lepiej, skrzydła u ramion wyrosną.
Wolność odnajdziesz w śpiewie, a radość – nie tylko wiosną!
Przyjdź więc – na Ciebie czekamy, bo śpiew – to wszystko, co mamy!

Śpiew od zawsze towarzyszy człowiekowi. Muzyka uwzniośla, dodaje radości, uprzyjemnia życie. Śpiew i muzyka jednoczy ludzi także w kościele, choćby podczas Mszy św. lub nabożeństw wspólnie śpiewamy na chwałę Bożą. Możemy pełniej przeżywać spotkanie z Panem Jezusem gdy ktoś pięknie chwali Go śpiewem.

Jedno jest pewne: „Kto śpiewa, dwa razy się modli”. Nasza parafia ma to szczęście, że jest rozśpiewana. Już od szesnastu lat swój wkład w uroczystości liturgiczne i nie tylko, wnosi trzygłosowy chór żeński Hosanna, z naszej wspólnoty.

Hosanna, z języka hebrajskiego, oznacza liturgiczne słowo, występujące w judaizmie i chrześcijaństwie. Zawołanie zaczerpnięte zostało bezpośrednio ze Starego Testamentu, wyraża radość, uwielbienie, prośbę o pomoc. Oznacza: „zbaw teraz, prosimy”. W Biblii nawiązują do tego słowa: Psalmy nr 117 (118), 25; Ew. wg Mat., 21, 9; Ew. wg Marka, 11, 9.

W naszej parafii wszystko zaczęło się 16 marca 1994 roku i jest to najważniejsza dla naszego zespołu data. Wówczas  ks. Józef Prorok, ówczesny proboszcz naszej parafii, zainicjował spotkania chórzystek. Dyrygentem został jedyny pan w chórze: Ludwik Czech. Od 28 stycznia 2008 chór śpiewał pod batutą pani Stanisławy Staszczak. Obecnie dyryguje nim na powrót pan Ludwik Czech. Próby odbywają się w każdy wtorek o godzinie 1800 w salce przykościelnej. Obecnie chórem opiekuje się ks. Andrzej Kubieniec.

Hosanna posiada kilkadziesiąt pieśni w dorobku: od kolęd, pieśni religijnych po patriotyczne. Bogatą historię występów opisuje w Kronice chóru pani Maria Ogórek. Akustyka naszego kościoła sprzyja muzyce, więc i nasz żeński zespół wokalny jest dobrze słyszalny. Chór jest doskonale znany wszystkim parafianom, gdyż zawsze ubogaca liturgię przy okazji świąt i uroczystości parafialnych. Spośród wielu można wymienić choćby Odpust, Boże Narodzenie czy Wielkanoc.

Gorąco zapraszamy do zespołu wszystkie panie i panów, którzy chcą i potrafią śpiewać. Tutaj każdy jest mile widziany, przez śpiewanie mnoży swoją radość, poprzez rozmowy dzieli swoje kłopoty.

Jeśli lubisz: śpiewać, miło i pożytecznie spędzać czas, poznawać ciekawych ludzi, chciałbyś wspólnie z chórem Hosanna upiększać liturgię, doskonalić swój warsztat muzyczny oraz brać udział w wyjazdach integracyjnych zgłoś się we wtorek na próbę.

A warto, albowiem chórzystki zawsze tworzą muzyczną rodzinę. Wspólnie ćwiczą śpiew, wspólnie się bawią na spotkaniach. Wspólnie wyjeżdżają na liczne wycieczki, które niekiedy mają charakter pielgrzymek. Hosanna była, m.in. w: Kalwarii Zebrzydowskiej, Tuchowie, Zabawie, Szczepanowie, Łagiewnikach, Zakopanem, Pasierbcu.

Hosanna skupia ludzi, dla których śpiew na chwałę Boga jest pasją, radością pośród codziennych trosk i przede wszystkim sposobem czynnego zaangażowania w życie wspólnoty parafialnej. Mówią, że kto śpiewa, dwa razy się modli.

 Monika Hyla